Rozhovor pro PGweb

Ti kteří trochu sledují či objíždí české závody ho určitě znají.  Čtenáři Pilota si jistě vzpomenou na článek o jeho bivakovém létání v Himalájích s Michalem Šneibergem.

Ze stránek organizátora se o Michalovi Krystovi namátkou dozvíme, že se umístil na druhém místě na Juniorském mistrovství světa na divoké vodě, že se ůčastní terénního triatlonu Xterra, lezl do výšky 6864mnm a přeběhl Beskydy :-). Celkem impozantní výčet pro nás normální smrtelníky. A protože nám přišlo, že rozhovor s Michalem je na stránkách organizátora přeci jen dost stručný zkusili jsme položit ještě pár otázek:

Z toho co se píše na stránkách Redbulla získá člověk dojem, že sportem žiješ. Jaké máš normálně tréningové dávky? Podřídil jsi nějak svou fyzickou přípravu XAlpsu, nebo jedeš to samé cos byl zvyklý doteď?
Jsem typ člověka, který bez sportu být nemůže a od toho se odvíjí celý můj život. Fyzická příprava je téměř obdobná, jako doposud. Snažím se vždy trénovat komplexně, takže běhám, plavu, trénuju na kole, lezu v horách, lyžuju. Díky této komplexnosti se cítím mnohem silnější, hlavně psychicky a vydržím dlouhodobější zátěž. Kvůli Xalpu jsem začal více chodit pěšky a trénovat delší vzdálenosti. Pokaždé myslím na to, že každý tréning je jednotlivý den závodu, který bude bolet mnohem více a to mě motivuje k tomu, abych při tréningu makal ještě více. Fyzická stránka připravenosti je však pouze jeden z malých střípků k tomu, aby člověk v závodě uspěl.

A co létání? Teď se asi zrovna moc létat nedá, ale jak máš nalétané Alpy? Znáš všechny úseky tratě po které poletíte nebo jsou oblasti, které vůbec neznáš?
Tato část přípravy je ta nejtěžší a zároveň v ní mám největší mezery. V roce 2010 jsem celé léto trávil v alpách a připravoval se na Xalps. Projížděl jsem si jednotlivé úseky tratě a trénoval jak ve vzduchu, tak na zemi, ale celou trať až do Monaka jsem nezvládl. Jsou místa, která znám perfektně a jsou místa, ve kterých jsem nikdy nebyl. Co půjde, doženeme na jaře a se zbytkem se popereme na místě.

Plánuješ nějak využít své horolezecké zkušenosti? Vzpomínám, jak Maurer předminule lezl přes sedlo v 3500 m a startoval pak tak, že ho support roztahoval ve sněhu a řídkém vzduchu na laně.
Mé horolezecké zkušenosti budou pro mě jistě výhodou, a pokud to půjde, tak je maximálně využiji. Doufám však, že budu více létat než lézt.:-)

Češi jezdí do Alp jen v super počasí, nicméně na XAlps se láme chleba v počasí, ve kterém by většina Čechů zvolila spíš turistiku než létání. Kdo odhadne zda má smysl lézt na kopec a je schopen letět v těžkých podmínkách má výhodu. Dá se na tohle vůbec připravit?
Na všechno se dá připravit. Je to otázkou zkušeností, odvahy a pudu sebezáchovy a samozřejmě dobrých informací o počasí a terénu. To bude hlavním úkolem mých supportérů, aby tyto rozhodnutí dělali více méně za mě. Já jen budu tahat za provázky.

S létáním v obtížných či turbulentních podmínkách souvisí i perfektní ovládání křídla. Věnuješ se trošku akrobacii? Jezdíš nad vodu?
Vždycky jsem se snažil více létat než padat, ale akrobacii mám rád a pokud je příležitost, zkouším to, v čem mám mezery a necítím se jistý. Za dobu co létám, jsem ve vzduchu zažil snad téměř vše, takže mě tam určitě nemá co překvapit. Nejdůležitější je vždy zachovat klid a neřešit situaci ve stresu. Nad vodu se snad ještě na jaře jednou podívám.

Na čem vlastně poletíš? Jakou kategorii padáku zvolíš? Spíš hodné, nebo spíš výkonné křídlo?
Poletím na Gradientu XC4. Myslím si, že výborný kompromis výkonu a bezpečnosti.

Jak sehraná dvojice jste se svým supportem? Na stránkách XAlpsu je jmenován Petr Kopřiva, ale přiznám se, že ho neznám. Létá? Leze? Odkud se znáte?
Petra Kopřivu jsem přihlašoval kvůli přihlášce, ale na závod se mnou nepojede. Pro letošní rok jsou povoleni dva supportéři a jedním z nich bude Honza Škrabálek. O druhém se ještě rozhoduji, ale bude to pravděpodobně Standa Mayer.

Rozumíte si dobře? Přeci jen v závodě budete oba hodně unavení, na pokraji sil – máte připravené něco proti trudomyslnosti :)?
Máme spolu naplánované závody a další tréningové akce a pokud by naše spolupráce skřípala, zvolíme jiné řešení. Proti trudomyslnosti my vždy fungovala nejlépe hudba. Mandolínu už mám sbalenou, a co k tomu přidáme, to se ještě uvidí. 🙂

Kolik energie vlastně stojí organizační část? Jednání se sponzory a podobně? Kolonka sponzoři na stránkách organizátora je zatím prázdná…
Organizace zabere vždy mnohem více času, než samotný tréning. Naštěstí mám z předchozích akcí tuto organizační část zvládnutou a věřím, že se nám v krátkém čase podaří vše potřebné zajistit. Vždy jsem se řídil heslem: ,,Co nemám,nepotřebuji“. V podstatě potřebuji pouze padák, sedačku a tenisky a to vše již mám. Zbytek je nadstandartní luxus. Neznamená to, že bychom podceňovali přípravu, ale vždy je lepší řešit věci jednoduše, než složitě.

Soutěže Redbull XAlps se nemůže zúčastnit každý. Jak vlastně probíhá kvalifikace a výběr soutěžících? Šlo to hladce?
Když jsem viděl poprvé soutěž Xalps v televizi, zamrazilo mě a byl jsem ohromen, že je vlastně něco takového možné a od první chvíle se to stalo mým cílem. Myslím si, že to bylo i součástí rozhodnutí, proč jsem začal létat. Poprvé jsem poslal přihlášku na minulý ročník 2011, ale nebyl jsem vybrán. Tak to bylo i letošní rok, kdy mě bylo oznámeno, že jsem první pod čarou a pokud někdo vypadne, dostanu příležitost a tak se i stalo. Jsem tam a vždy, když o tom mluvím, mrazí mě v zádech. Bude to hodně bolet, ale moc se těším a dám do toho vše, co jsem schopen.

Děkujeme ti moc za odpovědi a doufáme, že se ti na Redbullu bude dařit. Veřím že hodně lidí tě bude skrz monitor a ikonku na mapě tlačit očima směrem k moři :).