XALPS

Závod Red Bull X-Alps je závod s přívlastkem nejtvrdšího adventure závodu na světě. Účastní se ho dvoučlená družstva – pilot a jeho doprovod. Trasa závodu vede z rakouského Salzburgu (starší ročníky startovaly na Dachsteinu) přes několik otočných bodů až do cíle v Monaku. Celková vzdušná vzdálenost od startu do cíle se pohybuje, v závislosti na zvolených otočných bodech, kolem 850 kilometrů. Veskutečnosti ale závodníci absolvují hodně přes tisíc kilometrů. Jediným povoleným dopravním prostředkem pilota je jen jeho paraglidingové křídlo a jeho nohy.

Redbull
Ve dnech s využitelným počasím pro létáním se snaží uletět za pomocí vzdušných proudů co největší vzdálenost. Ve dnech, kdy počasí létání nepřeje, je odkázaný jen na dlouhý a úmorný pochod. Doprovodné vozidlo zajišťuje pilotovi veškerý servis, jako je přísun potravin, předpovědi počasí, informace o soupeřích atd. Pilot si však svůj padák musí nést celou dobu závodu na zádech.
Co je závod RED BULL X-Alps?

Aby závod byl regulérní, každý závodník má u sebe přístroj GPS, který pomocí mobilního telefonu neustále vysílá informace o pohybu závodníka. To je důležité zejména pro bezpečnost závodníků, ale i velice atraktivní pro sledování online závodu na internetu.

Závod trvá podle povětrnostních podmínek a zvolené trasy přibližně 12 až 15 dní, maximálně však 20 dní. Během závodu závodníci překonávají alpský masív a pohybují se na území několika států. Po dosažení cíle prvním závodníkem mají ostatní soupeři 48 hodin na to, aby se dostali do cíle. Po té je závod ukončen.

text zdroj: xalpsteam.cz